La Lumiere Students Honored at 2014 Academic Convocation

By: La Lumiere School Last Updated: May 22, 2014

2014-la-lumiere-statewide-academic-award-01La Lumiere undergraduate students were recognized for their academic excellence during the annual Academic Convocation ceremony held Friday, May 14 on the La Lumiere School Campus.

Traute and Miller Bransfield Award
Jalen Coleman - Indianapolis

La Lumiere’s mission is to develop the fundamental principles of character, scholarship and faith in its students as it prepares them for the responsibilities and opportunities of adulthood. This award honors the junior year student who best portrays the La Lumiere ideal as expressed in its mission statement. This is the highest award La Lumiere School bestows on an underclassman.

Leadership and Service Award
Lydia Costello - Chesterton

Awarded to the junior student who has demonstrated exemplary leadership and character, and who has chosen to serve both the La Lumiere community and the community at large with his/her talents, although he/she may or may not have held a leadership office.

Excellence in Humanities Award
Lydia Costello – Chesterton
Natalie Newell - Schererville

Awarded to the junior student(s) who has excelled in his/her study of the humanities and who has demonstrated a genuine passion for the subjects.

Excellence in 21st Century Math and Science Award
Emily Beach – South Bend
Ian Miner – Ada, MI
Awarded to the fifth form student who has demonstrated a commitment to his/her studies in mathematics and in the sciences, and whose insights into these subjects signal the potential to contribute to advancements in the 21st Century.

2014-la-lumiere-statewide-academic-award-02Scholar Athlete Awards
In addition to the major awards given above, La Lumiere recognized a male and female student from each grade who has demonstrated excellence in their academics and exceptional performance/contribution in athletics.

11th Grade
Jae Won (Eric) Yoo – Korea
Lydia Costello – Chesterton

10th Grade
Karalyn Knight – Beverly Shores
Christian Vasquez – Portage

9th Grade Lucy Caplice – Michigan City
Isaiah Coleman - Indianapolis

Highest Academic GPA

Student(s) with the highest grade point average in each grade were also recognized.

Highest GPA

11th Grade
Ana Kleihege – La Porte

10th Grade
Grace Dybing – La Porte

9th Grade
Zoe Surma – La Porte
Maria Lake – La Porte

Awards for Excellence in a particular field of study were given to the following individuals:

For Excellence in the study of Introduction to Literature and Composition:
Sydney Benacka – Valparaiso
Maria Lake – La Porte
Jenna Rifai – Valparaiso
Rowena Quinn – La Porte

For Excellence in the study of British Literature:
Grace Dybing – La Porte
Karalyn Knight – Beverly Shores
Daniel Rosenblum - New Buffalo, Mich.
Rachael Yemc - Long Beach

For Excellence in the study of English as a Second Language:
Victoria Nassar Abuabara - Bogotá, Colombia
Ming (Stephanie) Sun - Jinan, Shandong, China

For Excellence in the study of American Literature:
Lydia Costello – Chesterton
Brittany Hicks – La Porte
Samuel Kamyszew - Chicago, IL
Jung Hoon (Daniel) Lee – Seoul, South Korea

For Excellence in the Study of Multicultural Literature:
Katherine Goble – Naperville, IL

For Excellence in the Study of AP English:
Taylor Schaetzle - Michigan City
Marina Walinski - Rolling Prairie

For Excellence in the study of Algebra I:
Jenna Rifai - Valparaiso
Cora Schander - Long Beach

For Excellence in the study of Algebra II:
Luyuan (Andy) Hang – Shanghai, China
Yang (Kathy) Kong – Xi’an, China
Maria Lake – La Porte
Zoe Surma - La Porte

For Excellence in the study of Geometry:
Andi Breitowich – La Porte
Jacob Stimley - Michigan City

For Excellence in the study of Algebra/Trigonometry:
Christian Vasquez - Portage

For Excellence in the study of Algebra Applications:
Sadiq Inuwa – Houston, TX

For Excellence in the study of Precalculus:
Karalyn Knight - Beverly Shores Megan Gillen - La Porte
Rachel Yemc - Long Beach

For Excellence in the study of AP Calculus AB:
Xiaoning (Cherry) Chen - Shenyang, China
Ana Kleihege – La Porte

For Excellence in the study of AP Calculus BC:
Neal Patel - Chesterton

For Excellence in the study of Statistics:
Katarina McGuckin - Long Beach

For Excellence in the study of AP Statistics:
Elizabeth Toye – Chicago

For Excellence in the study of Computer Programming:
Conner Correira - Granger

For Excellence in the study of AP Computer Science:
Daniel Mockaitis - Michigan City

For Excellence in the study of Biology:
Jenna Rifai - Valparaiso
Noah Schuster – La Porte
Zoe Surma - La Porte

For Excellence in the study of Biology- Systems Approach:
Amelia Murphy – La Porte

For Excellence in the study of Advanced Biology:
Megan Gillen - La Porte

For Excellence in the study of Anatomy & Physiology:
Neal Patel - Chesterton

For Excellence in the study of Environmental Stewardship:
Jacob Stimley - Michigan City

For Excellence in the study of Marine Biology:
Samuel Kamyszew – Chicago

For Excellence in the study of AP Environmental Science:
Claire Jaffee – Michiana Shores

For Excellence in the study of Chemistry:
Grace Dybing – La Porte
Zicheng (Tom) Ren – Wuxi, China
Rachael Yemc – Long Beach
For Excellence in the study of Chemistry - Systems:
Damaris Smith – Niles, Mich.

For Excellence in the study of Advanced Chemistry:
Ana Kleihege – La Porte

For Excellence in the study of Biochemistry:
George Koehm - La Porte

For Excellence in the study of Physics:
Isabella Schuster – La Porte
Zeyu (Zoe) Wang – Xiamen, China

For Excellence in the study of AP Physics I:
Nerissa Siwietz – Michigan City
Ana Kleihege – La Porte

For Excellence in the study of AP Physics II:
Neal Patel - Chesterton

For Excellence in the study of Health:
Grace Dybing – La Porte
Grace Smith – Richland, MI

For Excellence in the study of World History I:
Ethan Dolezal – Michigan City
Ethan Grant – La Porte
Kristi Koehm - La Porte
Jenna Rifai - Valparaiso

For Excellence in the study of World History II:
Grace Dybing – La Porte
Karalyn Knight – Beverly Shores
Jacob Stimley – Michigan City
Rachael Yemc - Long Beach

For Excellence in the study of US History:
Christopher Hohman – Rolling Prairie
Sameer Sawaqed – Oak Lawn, Ill.

For Excellence in the study of AP US History:
Lydia Costello – Chesterton
Ana Kleihege – La Porte

For Excellence in the study of Government:
Anika Gnaedinger – La Porte
Taylor Schaetzle – Michigan City

For Excellence in the study of AP United States Government:
Aubrey Mugford – La Porte

For Excellence in the study of AP Comparative Government:
Lydia Costello - Chesterton

For Excellence in the study of International Relations:
Kelly Barr – La Porte

For Excellence in the study of Leadership:
Mary Frances Eisenhauer – Beverly Shores
Karalyn Knight – Beverly Shores
Rachael Yemc – Long Beach

For Excellence in the study of Introduction to Psychology:
Taylor Schaetzle – Michigan City
Jacob Stimley – Michigan City
Ida Vanderboegh – Michigan City

For Excellence in the study of Economics:
Grace Dybing – La Porte
Karalyn Knight – Beverly Shores
Natalie Newell - Schererville

For Excellence in the study of Spanish I:
Lucy Caplice – Michigan City
Zoe Surma – La Porte

For Excellence in the study of Spanish II:
Karalyn Knight – Beverly Shores
Jacob Stimley – Michigan City

For Excellence in the study of Spanish III:
Natalie Newell - Schererville
Nerissa Siwietz - Michigan City

For Excellence in the study of Advanced Spanish:
Kelly Barr – La Porte
Heather Rosenblum – New Buffalo, Mich.

For Excellence in the study of Advanced Spanish Literature:
Martin Crowe – Owensboro, KY

For Excellence in the study of French I:
Amelia Murphy – La Porte

For Excellence in the study of French II:
Nolan Grieger – La Porte

For Excellence in the study of Advanced French:
Daniel Goodman – La Porte

For Excellence in the study of Latin I:
Jenna Rifai - Valparaiso

For Excellence in the study of Latin II:
Megan Gillen – La Porte

For Excellence in the study of Latin III:
Ana Kleihege - La Porte

For Excellence in the study of Latin IV:
Thomas Yemc – Long Beach

For Excellence in the study of Chinese I:
Ikeadi Ndukwu - Chesterton

For Excellence in the study of Art Foundations:
Ethan Grant – La Porte
Jayden Mougin – New Carlisle

For Excellence in the study of Advanced Art Studio:
Solstice Zaranski - Chesterton

For Excellence in the study of Art Studio 2-D:
Justine Izah – Crown Point

For Excellence in the study of Art Studio 3-D:
Heather Rosenblum – New Buffalo, Mich.

For Excellence in the Study of Art History:
Claire Jaffee - Michiana Shores

For Excellence in the Study of Desktop Publishing:
Jian (Penfie) Jiao – Shandong, China

For Excellence in the study of Introduction to Drama:
Mason Newbanks – Michigan City

For Excellence in the study of Drama Performance:
Livia Gazzolo – Harbert, Mich.
Mason Newbanks – Michigan City

For Excellence in Choir:
Livia Gazzolo – Harbert, Mich.

For Excellence in Jazz Band:
Rowena Quinn – La Porte

For Excellence in the study of Biblical Literacy:
Kristi Koehm – La Porte
Maria Lake – La Porte
Ethan Murillo – La Porte
Jenna Rifai - Valparaiso

For Excellence in the study of World Religions:
Sameer Sawaqed – Oak Lawn, Ill.

For Excellence in the Study of Ethics:
Kelly Barr – La Porte
Neal Patel - Chesterton
Heather Rosenblum – New Buffalo, Mich.
Taylor Schaetzle – Michigan City